Koliko lahko tovor gleda čez prikolico | Dimenzije in pogoji, ki jih morate poznati

Prevoz tovora je ena glavnih dejavnosti v logistiki in transportu, o kateri smo že pisali, vendar je pomembno, da se pri tem upoštevajo določena varnostna pravila. Eden od pomembnih vidikov varnega prevoza je zagotavljanje, da tovor na prikolici ne presega dovoljenih dimenzij in da je pravilno zavarovan. Poleg povezovalnih trakov, ki jih ponujamo pri nas, je treba paziti tudi na dimenzije. Ko tovor gleda čez rob prikolice, se namreč povečuje tveganje za nastanek nesreč, poškodb ali škode na cesti. Vedeti morate, koliko lahko tovor štrli čez rob. To je namreč povezano z zakonodajnimi omejitvami, ki urejajo tovrstne primere.

Zakonodaja natančno določa meje, do katerih lahko tovor štrli čez rob prikolice, da ne ogroža varnosti drugih udeležencev v prometu. Prav tako predpisi določajo, kako mora biti tovor označen, zaščiten in zavarovan, če presega te meje. Poznavanje teh zakonov pa je nujno za preprečevanje kazni in zagotavljanje varnosti na cestah. Tako za voznike kot za druge udeležence v prometu. V nadaljevanju preverite, koliko lahko tovor gleda čez prikolico.

Zakonodaja in predpisi

V Sloveniji so predpisi, ki urejajo prevoz tovora, ki izstopa čez rob prikolice, zelo natančni. Po Zakonu o pravilih cestnega prometa ZprCP (1) je dovoljena dolžina tovora, ki štrli iz vozila, omejena na določene meje. Tovor, ki presega te meje, mora biti ustrezno označen in zavarovan. Le tako ne bo predstavljal nevarnosti za druge udeležence v prometu. Na splošno velja, da se prekomerno izstopajoči tovor lahko prevaža, vendar le pod določenimi pogoji, kot so uporaba posebnih oznak (npr. rdečih zastavic ali svetlobnih signalov), da je vidno in opozarja druge voznike na morebitno nevarnost.

Na ravni Evropske unije so predpisi glede prevoza prekomernega tovora usklajeni, vendar so posamezne države članice lahko nekoliko prilagodile nekatere specifikacije. EU direktive omogočajo večjo fleksibilnost pri prevozu. Vseeno mora mora vsaka država članica določiti svoje omejitve glede dolžine, širine, teže in višine tovora, ki presega standardne dimenzije. Slovenija kot članica EU mora spoštovati te okvirne smernice, hkrati pa upoštevati tudi specifične nacionalne zakone.

Kadar vozilo prevaža prekomerni tovor, se pogosto zahtevajo posebna dovoljenja. To so lahko enkratna dovoljenja ali dolgoročna dovoljenja za redni prevoz. V Sloveniji mora prevoznik zaprositi za dovoljenje pri pristojnem organu, kjer so natančno določeni pogoji za prevoz, kot so označevanje tovora, določen čas prevoza (včasih tudi omejitve na določene ure ali dneve) in določene varnostne zahteve.

Čeprav so predpisi jasno določeni, kazni za kršitve teh pravil so lahko precej visoke. Neupoštevanje zakonodaje, kot je prevoz nezavarovanega ali neoznačenega prekomernega tovora, lahko vodi v globi, začasno odvzem vozniškega dovoljenja ali celo zaplembo tovora. Sankcije se lahko povečajo tudi v primeru, ko prevoznik ne izpolni pogojev za pridobitev dovoljenja za tovor, ki presega dovoljeno mejo.

Dopustne dimenzije in omejitve

Za prevoz tovora, ki presega običajne dimenzije, Slovenija in Evropska unija določata natančne omejitve, ki jih morajo prevozniki upoštevati (ZprCP, VIII. Pogoji za prevoz tovora v cestnem prometu, 74. člen, tovor na vozilu)

  • Dolžina. Tovor ne sme segati čez sprednji del vozila. Tovor lahko sega največ 1,5 m preko zadnjega dela vozila oziroma skupine vozil, razen pri izrednih prevozih, ki se opravljajo na podlagi dovoljenja pristojnega organa. Na tovornem ali priklopnem vozilu mora biti tovor oprt na najmanj 5/6 svoje dolžine.
  • Širina. Na enoslednih vozilih tovor lahko sega največ pol metra preko sprednjega in zadnjega dela vozila, njegova širina pa ne sme presegati enega metra.

Zakon tudi določa osnovne smernice, ki se nanašajo na varno nalaganje in prevoz tovora, ki presega te meje. To vključuje potrebne ukrepe za označevanje tovora, uporabo dodatnih varnostnih naprav in omejitve glede vrste tovora.

Za različne vrste tovora veljajo različne omejitve. Na primer, tekoči tovori pogosto potrebujejo posebne cisternske prikolice in dodatne zaščitne ukrepe za preprečevanje uhajanja ali prelivanja. Trdni tovori so lahko bolj obremenilni in zahtevajo natančnejše zavarovanje zaradi možnosti premikanja med prevozom.

Če tovor presega te omejitve, vpliva tudi na skupno težo vozila, kar lahko zmanjša stabilnost vozila, poveča obrabo pnevmatik in povzroči povečano porabo goriva. Prav tako lahko povečuje tveganje za poškodbe ali nesreče. Zato je treba paziti na ustrezno zavarovanje in označevanje.

Varnost pri prevozu tovora

Varnost pri prevozu tovora, ki izstopa čez rob prikolice, je nujna za preprečevanje nesreč in ohranjanje stabilnosti vozila. Stabilnost tovora je izjemno pomembna, saj nepravilno razporejen ali nezavarovan tovor povečuje tveganje za prevračanje vozila. Zlasti je to nevarno pri nenadnih zavojih, naglih zaviranjih ali vožnji po neravnih cestah. Nezadostno zavarovan tovor lahko vpliva na hitrost, zaviranje in splošno ravnotežje vozila.

Za preprečitev nevarnosti, ki nastanejo pri prevozu prekomerno izstopajočega tovora, je potrebno uporabiti različne zaščitne ukrepe. Sem spadajo dodatne varnostne oznake, kot so rdeče zastavice ali svetlobne naprave, ki opozarjajo druge udeležence v prometu na prisotnost širšega tovora. Ograje in zaščitne mreže so lahko prav tako potrebne za preprečevanje padca tovora med vožnjo.

Pomembno je, da se uporablja ustrezna zavarovanja, kot so varnostni trakovi, trakovi za povezovanje in različni sistemi za pritrditev tovora, ki preprečujejo premikanje tovora. Poleg tega je treba redno preverjati, ali je tovor še vedno pravilno zavarovan med potovanjem. Zračni pritiski ali spremembe temperature lahko hitro vplivajo na stabilnost tovora.

Pri prevozu večjih in težjih tovora je priporočljivo, da upoštevate dodatne ukrepe, kot so tehnični pregledi tovora in vozila pred prevozom. S tem se zagotovi, da je vse pravilno pritrjeno in varno. Poleg tega je priporočljivo, da izbirate najvarnejše ceste in upoštevate omejitve glede hitrosti in pogoje na cestišču.

povezovalni trakovi naslovna

Preverjanje in kontrola tovora

Vozniki se lahko na cesti soočijo z različnimi vrstami inšpekcij in kontrol, katerih cilj je preveriti skladnost s predpisi o prevozu tovora. Policija, inšpektorji za cestni promet ali druge pristojne službe lahko preverijo, ali tovor izstopa čez rob prikolice, ali je pravilno označen in zavarovan.

Pred vožnjo preverite, ali tovor gleda čez rob, ali so zaščitne ograje na mestu in ali so uporabljene ustrezne oznake. Preverite, ali so vsi varnostni trakovi in zaščitne mreže pravilno nameščeni.

Za legalni prevoz prekomernega tovora potrebujete ustrezno dokumentacijo in potrdila. Vse potrebne informacije, kot so dovoljenja, zavarovanje tovora in tehnična potrdila, morajo biti na voljo in pripravljena na vpogled v primeru nadzora.

Zdaj veste, koliko lahko tovor gleda čez prikolico in še več!

Za varen in zakonit prevoz tovora, ki gleda čez rob prikolice, upoštevajte vse predpise in zakonodajo, ki urejajo tovrstne prevoze. Pomembno je predvsem, da upoštevate vse varnostne smernice, pravilno naložite ter zavarujete tovor in pridobite vsa potrebna dovoljenja. Tako se ne le izognete kaznim in sankcijam, temveč tudi zagotovite varnost na cestah.

Na koncu je pomembno, da redno spremljate zakonodajne spremembe in poskrbite za ustrezno usposabljanje ter pripravo pred vsako vožnjo. Tako bo vsak prevoz izveden varno, učinkovito in v skladu z zakonodajo.

Če imate kakšno vprašanje, vam bomo z veseljem pomagali.
Kontaktirate nas lahko na: info@vodusek.eu  ali  +386 2 829 05 30

Scroll to Top